Dövme sanatçısı, kendi dövmesi için kafatası avcılarından oluşan bir kabileden bir cadıyı aradı.

DünyaBot

Member
Barbora'nın Hindistan'ın Nagaland kentini ziyaret etme motivasyonlarından biri, ona geleneksel dövme yapacak birini bulmaktı. “Fakat bu hiç de kolay olmadı çünkü bu gelenekler daha önceki kültürlerle bağlantılı. Dövmeler artık Hıristiyanlığın etkisiyle şeytani bir şey olarak kabul ediliyor” diyor.

Savaşçılar belli bir hedefe ulaştıktan sonra dövme yaptırırlardı. “Savaşçılar, düşman kabilesinden belli sayıda muhalifin kafasını keserek öldürdükten sonra yüzlerine bir kafatası takılmıştı. Bu büyük bir olaydı, sıklıkla bir hayvan öldürülüyordu, bütün köy bir araya geliyordu” diye anlatıyor Barbora.

Başlangıçta, ataların, bitkilerin veya yerlerin ruhlarına olan inanç olan animizm Nagalar arasında yaygındı. “Ayrıca düşmanın kafasını keserlerse onun tüm enerjisini köylerine taşıyacaklarına ve böylece daha güçlü savaşçılar haline geleceklerine inanıyorlardı. Aynı zamanda ne kadar güçlü olduklarını ve kimsenin onlara bu şekilde saldırmadığını göstermek için köylerinde kafalarını sergilediler” diye ekliyor.

Ölen kişinin kafasını sergilediler

Dövme sanatçıları geleneksel olarak kraliyet ailesinden kadınlardı ve savaş süslemelerinin yanı sıra geçiş törenlerinde de dövmeler kullanılıyordu. Örneğin bir kız ilk kez regl olduğunda. Barbora şöyle açıklıyor: “Dövme sırasında çığlık atarsa ve acıya dayanamazsa, yanında kurban edilmiş bir tavuk vardı ve bunun kötü ruhları uzaklaştırması gerekiyordu.”

Nagalar yetmiş beş kabileden oluşan etnik bir gruptur. Nagaland'ı ziyaret etmekle ilgili halka yönelik konferanslar hazırlayan Barbora, “Asla yamyam olmadılar; yalnızca cesur, savaşçı ya da büyülü nedenlerle birbirlerini avladılar” diyor.

Nagalar küçük yaşlardan itibaren ölüme maruz kalıyordu. “Çocuklar vahşete alışmak için ellerini bir kova kana ve düşmanlarının kafalarına soktular. Aynı zamanda aileden biri öldüğünde onunla bir süre konuşabilmek için kafasını sergiliyorlar” diyor.

Uzun zaman sonra bir yerlerde yabancıydılar

Kabileler arası savaşlar, 152 yıl önce Edward Winter Clark ve eşi tarafından Nagalara getirilen ve yavaş yavaş kabileler arasında barışı sağlayan Hıristiyanlığın gelişine kadar sürdü. “Ziyaret ettiğimiz bazı köylerde Hıristiyanlığın 50. yıl dönümünü kutluyorlardı” diyen Barbora, hem köy hem de kasabalarda ziyaretçi defterine kayıt yaptırmak zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi. Daha uzak bölgelerde, yıllardır hiçbir yabancının oraya ayak basmaması nedeniyle onların varlığı genellikle nadir görülen bir olaydı.

Artık her köyün bir kilisesi ve bir papazı var. “Papazlar İngilizce biliyorlardı, bu yüzden bizim için tercüme yaptılar. Başka bir köye gitmek istediğimizde bizi bekleyen başka bir papazı aradı” diyor Barbora. Ormanda seyahat ederken genellikle palalı veya tüfekli insanlarla karşılaşırlardı. Ancak artık orada kimse kafatasları avlamıyor.

Son başın ise 1970'li yıllarda Konyak aşireti tarafından kesildiği iddia ediliyor. “Hıristiyanlığın gelişiyle birlikte kanlı savaşlar ortadan kalktı, ancak onlarla birlikte geçiş ritüelleri ve dövmelerle vücut dekorasyonu da ortadan kalktı. Kimliğinin bir kısmını kaybediyor” diye belirtiyor.

Gençler eğitim ve iş için sıklıkla şehirlere gidiyor. “Köylerde çoğu çocuk ve yaşlı insan vardı. Ancak herkes dünyayla bağlantı kurmak istiyor, eski bile sosyal ağlarda görülmek istiyor “diyor.

Dövme yaparken kimse hijyene değinmedi

Barbora ve o zamanki erkek arkadaşı, cadı Neyoung'la yerel halk ve birkaç papaz aracılığıyla temasa geçti. Wui köyündeki bir dağ zirvesine dayanan bir dövme sanatçısı başlangıçta bunu reddetti, ancak sonunda onu ritüel dövmeler yapmaya ikna ettiler.

“Önce kül ve bambu çubuğuyla elime bir desen yaptı. Ancak teklif çarpıktı ve hayatımın geri kalanında buna bakacağımı biliyordum, bu yüzden bunu benim için iki kez yapmak zorunda kaldı” diyor Barbora gülerek.

Neyoung, bir bambu çubuğun üzerindeki bambu çubuğa tutturulmuş rattan çiviyle dövme yapıyordu. “Asistanı suyla karıştırılmış külleri ellerine sürdü. Kimse hijyene dikkat etmedi. Neyoung kan bulmak için deriyi deldi, külleri yeniden uyguladı ve oluşan kabukları antiseptik bitkilerle ovarak temizledi. Daha sonra dövmeyi güzel ve koyu hale getirmek için tekrar tekrar deldi” diye açıklıyor Barbora dövme oluşturma tekniğini.

Yerliler karmaşık sorunlarla uğraşmazlar

Barbara'ya göre Nagalar çok iyi uyum sağlamışlar. “Orada pek çok insan, dişlerini kırmızı-siyaha boyayan, zayıf bir afyon olan betel çiğniyor. Ancak bazıları bunu afyonla değiştirdi” diyor.

Barbara'ya göre onların dünyaya bakış açısı da bizimkinden çok farklı. “Her şeye basit yanıtları var, her şeyde açıklamalar ve gizemler ararız” diye ekliyor ve dövmenin anlamı sorulduğunda Neyoung'un ona yalnızca bunun geleneksel olduğunu söylediğini belirtiyor.

Neyoung, Barbora'ya sahip olduğu sembolün aynısını dövme yaptırdı. “Onların geleneksel sembolleri var ve her sembolün bir amacı var. Benim için bu, yolculuğuma çıkmak ve görevimi yerine getirmek anlamına geliyordu” diye belirtiyor.

Brno'lu dövme sanatçısı Barbora Benčíková, dövme yaptırmak için Hindistan'a gitti...

Barbora aynı zamanda bir dövme sanatçısı ve aynı zamanda ritüel dövmelere de odaklanıyor. Çevresindeki tasarımlardan ilham alıyor. “Kabile kalıpları genellikle basittir ve tekrara dayanır. Mesela bir köyde sandalyelerin nasıl örüldüğünü yeniden çizdim” diyor.

Neyoung gibi Barbora da, rengin cilt altına bir iğne ile enjekte edildiği elle dürtme tekniğini kullanarak makine olmadan dövme yapmayı uyguluyor. Barbara'ya göre hareketin kendisinden daha incelikli ve ritüelistik. “Bazen meditasyon yoluyla önerilerde bulunuyorum. Onunla, kişi dövmesinin nasıl görünmesi gerektiğini hayal ediyor ve ben de onu yeniden çiziyorum” diye belirtiyor dövme sanatçısı.

Neyoung'un dövmeleri artık statü değiştirmeyle ilgili değil, manevi ve iyileştirici bir amaca sahip. Barbora, “Birinin sağlık sorunu olduğunda, kötü ruhları kovacağına inanarak eklemlerine ağrı noktasına yakın bir yerde haç dövmesi yaptırır” diye ekliyor Barbora, Neyoung'un kendisine dövme yaptığından beri hasta olmadığını doğruluyor.